Boys Track and Field · Leopards Honored at Track and Field Banquet


Ryan Gordon was announced as Lovejoy Track and Field MVP for the 2019 season at the annual Lovejoy Track and Field banquet hosted by the Lovejoy XCTF Booster Club on Thursday, May 16th. Gordon finished his record-breaking career at the UIL 5A State Track and Field Championship in Austin, finishing 2nd in the 200m.

The Leopards had over 90 athletes participate in at least one track and field meet in the 2019 season. Lovejoy was represented in 16 different meets, setting 10 new school records. The Leopards finished as Runner-up in the District 10-5A, Area, and the Regional II meets. 18 athletes qualified for the Area Meet, 13 athletes qualified for the Regional Meet, and 8 athletes qualified for the State Meet, where the Leopards finished 13th overall.

2019 Lovejoy Track and Field Awards
Track and Field MVP – Ryan Gordon
Newcomer of the Year – Hunter Smith
Most Improved – Michael O’Brien
Leopard Award – Mason Stein
Outstanding Relays – Beau Iovinelli
Outstanding Sprints – Ryan Gordon and Jake Chamberlin
Outstanding Distance – Will Muirhead
Outstanding Throws – James Rainey and Nathaniel Finch
Outstanding Jumps – Cade Smith
Outstanding Pole Vault – Michael DesJardins
Outstanding Hurdles – Cade Smith
Outstanding JV Athlete – Sam Mena

Lovejoy XC/TF Booster Club Scholarship Recipients
James Rainey
Michael O’Brien

District 10-5A Academic All-District Team
Andrew Godipelly
Jordan Grebe
Grant Gueller
Cody Larimer
Mason Melendez
Braden Morelli
Michael O’Brien
Brett Pedersen

Texas Track and Field Coaches Association All-Academic Team
Chayden Du Bois
Andrew Godipelly
Jordan Grebe
Beau Iovinelli
Collin Jones
Cody Larimer
Dylan Neitsch
Michael O’Brien
Adem Odza
Brett Pedersen
Cade Smith
Tyler Van Wagoner

Texas High School Coaches Association Academic All-State Team
Andrew Godipelly – Elite
Jordan Grebe – 1st Team
Cody Larimer – 1st Team
Michael O’Brien – 1st Team
Brett Pedersen – 1st Team
Dylan Neitsch – 2nd Team
Adem Odza – 2nd Team
Chayden Du Bois – Honorable Mention
Cade Smith – Honorable Mention

Texas Track and Field Coaches Association All-State Team
Jake Chamberlin
Chief Collins
Ryan Gordon
Beau Iovinelli
Will Muirhead
James Rainey
Cade Smith
Hunter Smith

Area Qualifiers
Whitson Bedell – 800m, 4x400m Relay
Jake Chamberlin – 100m, 400m, 4x200m Relay
Chief Collins – 4x100m Relay, 4x200m Relay
Michael DesJardins – Pole Vault
Nathaniel Finch – Shot Put, Discus
Ryan Gordon – 100m, 200m, 4x200m Relay
Grant Gueller – 800m, 1600m, 4x400m Relay
Will Heath – 4x100m Relay
Beau Iovinelli – 4x100m Relay, 4x200m Relay
Trevor Malik – 800m, 4x400m Relay
Will Muirhead – 3200m, 1600m, 4x400m Relay
Michael O’Brien – 3200m
Brett Pedersen – 3200m
James Rainey – Shot Put, Discus
Ryan Scott – 4x100m Relay
Cade Smith – High Jump, 110m Hurdles, 300m Hurdles, 4x200m Relay
Hunter Smith – 4x100m Relay, 4x200m Relay
Tyler Van Wagoner – Triple Jump

Regional Qualifiers
Whitson Bedell – 800m
Jake Chamberlin – 100m, 4x200m Relay
Chief Collins – 4x200m Relay
Michael DesJardins – Pole Vault
Nathaniel Finch – Shot Put, Discus
Ryan Gordon – 100m, 200m, 4x200m Relay
Grant Gueller – 800m
Beau Iovinelli – 4x200m Relay
Will Muirhead – 3200m, 1600m
Michael O’Brien – 3200m
James Rainey – Shot Put, Discus
Cade Smith – High Jump, 300m Hurdles, 4x200m Relay
Hunter Smith – 4x200m Relay

State Qualifiers
Jake Chamberlin – 4x200m Relay
Chief Collins – 4x200m Relay
Ryan Gordon – 200m, 4x200m Relay
Beau Iovinelli – 4x200m Relay
Will Muirhead – 3200m
James Rainey – Shot Put
Cade Smith – 4x200m Relay
Hunter Smith – 4x200m Relay

Seniors
Walter Bedell
Jake Chamberlin
Mason Downing
Chayden Du Bois
Nathaniel Finch
Andrew Godipelly
Ryan Gordon
Jordan Grebe
Will Heath
Beau Iovinelli
Collin Jones
Dylan Neitsch
Michael O’Brien
Adem Odza
Brett Pedersen
James Rainey
Cade Smith
Tyler Van Wagoner

New School Record Holders

Will Muirhead
3200m 9:21.78
1600m 4:15.32
2000m Steeplechase 6:03.19

Ryan Gordon
100m 10.56
200m 21.14

Jahi Rainey
Shot Put 56’6″
Discus 171’11”

4x200m Relay – 1:26.65
Hunter Smith
Jake Chamberlin
Beau Iovinelli
Ryan Gordon

4x800m Relay – 8:12.73
Will Muirhead
Grant Gueller
Whitson Bedell
Trevor Malik

Sprint Medley Relay – 3:55.81
Ryan Scott
Chief Collins
Jordan Grebe
Brett Pedersen